Anglicko: Hrady Bodiam a Scotney

Autor: Jan Matis | 16.6.2006 o 10:49 | Karma článku: 7,59 | Prečítané:  2961x

Bodiam je romantický stredoveký hrad v Južnom Anglicku.

Hrad BodiamHrad BodiamJan Matis
Jedna z prvých vecí, čo sme s priateľkou urobili po príchode do Anglicka bola, že sme sa stali členmi organizácie National Trust. Spolu s členstvom získavame automaticky nárok na bezplatný vstup do nehnuteľností vlastnených National Trustom na celom území Anglicka a Severného Írska. Predstavte si, že by ste za 2500 korún ročne mohli navštívíť takmer ktorýkoľvek hrad, či múzeum na Slovensku v počte 2 osoby koľko koľvek krát by sa vám chcelo. A parkovné by ste mali tiež v cene. Na jeden z takýchto výletov sme sa vybrali na juh Anglicka.
Hrad Bodiam (začinam mať pocit, že obvykle) sa nevypína na skale, ale je učupený v údolí, neďaleko riečky Rother smerujúcej do Anglického kanála. Rother bola splavná rieka s čulým obchodným ruchom. Hrad bol súčasťou opevnení postavených na obranu Anglicka pred Francúzskymi útokmi počas storočnej vojny. Sir Edward Dalyngrigge si po návrate z výprav vo Francúzsku vzal za manželku Elizabeth Wardeux a tým získal aj nárok na panstvo Bodiam v roku 1378.
21. Októbra 1385, Dalyngrigge získal licenciu na:
"Crenellate his house to protect the inland reaches of the Rother and halt the French advances"
Čiže postavenie hradieb okolo jeho domu na ochranu okolia a zastavenie postupu Francúzov. V tomto období bolo opevnených mnoho statkov a postavených mnoho pevností. Okrem iných sa tiež dá spomenúť Scotney. Dalyngrigge, namiesto aby opevnil pôvodné panstvo, postavil nový hrad. Obohnal ho vodnou priekopou a zabezpečil najnovšími spôsobmi tej doby. A že sa svojej úlohu staviteľa zhostil naozaj dobre, môžete vidieť v galérii.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska vymenoval za profesora aj usvedčeného plagiátora

Vanderka sotil dôchodcu a kopíroval texty.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Poďme hádať, kde sa Imrecze vynorí

Nový guvernér bude potrebovať pomoc.

NITRA

Horiaci vlak pred Šaľou zanechal škodu na dvoch kilometroch trate

Železnice ešte neodhadli výšku škôd.


Už ste čítali?