Anglicko: Hrady Bodiam a Scotney

Autor: Jan Matis | 16.6.2006 o 10:49 | Karma článku: 7,59 | Prečítané:  2915x

Bodiam je romantický stredoveký hrad v Južnom Anglicku.

Hrad BodiamHrad BodiamJan Matis
Jedna z prvých vecí, čo sme s priateľkou urobili po príchode do Anglicka bola, že sme sa stali členmi organizácie National Trust. Spolu s členstvom získavame automaticky nárok na bezplatný vstup do nehnuteľností vlastnených National Trustom na celom území Anglicka a Severného Írska. Predstavte si, že by ste za 2500 korún ročne mohli navštívíť takmer ktorýkoľvek hrad, či múzeum na Slovensku v počte 2 osoby koľko koľvek krát by sa vám chcelo. A parkovné by ste mali tiež v cene. Na jeden z takýchto výletov sme sa vybrali na juh Anglicka.
Hrad Bodiam (začinam mať pocit, že obvykle) sa nevypína na skale, ale je učupený v údolí, neďaleko riečky Rother smerujúcej do Anglického kanála. Rother bola splavná rieka s čulým obchodným ruchom. Hrad bol súčasťou opevnení postavených na obranu Anglicka pred Francúzskymi útokmi počas storočnej vojny. Sir Edward Dalyngrigge si po návrate z výprav vo Francúzsku vzal za manželku Elizabeth Wardeux a tým získal aj nárok na panstvo Bodiam v roku 1378.
21. Októbra 1385, Dalyngrigge získal licenciu na:
"Crenellate his house to protect the inland reaches of the Rother and halt the French advances"
Čiže postavenie hradieb okolo jeho domu na ochranu okolia a zastavenie postupu Francúzov. V tomto období bolo opevnených mnoho statkov a postavených mnoho pevností. Okrem iných sa tiež dá spomenúť Scotney. Dalyngrigge, namiesto aby opevnil pôvodné panstvo, postavil nový hrad. Obohnal ho vodnou priekopou a zabezpečil najnovšími spôsobmi tej doby. A že sa svojej úlohu staviteľa zhostil naozaj dobre, môžete vidieť v galérii.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŽENA

Do školy alebo nie? Niektoré deti potrebujú viac času ako si rodičia myslia

Zistite, či je vaše dieťa pripravené na základnú školu.

KOMENTÁRE

Rusi uverili Putinovmu silnému Rusku

Isté je jedno: Putin nemôže naplniť svoj sľub vojenskej moci a blahobytnej budúcnosti.

PLUS

Odborník na výchovu: Mama má právo povedať dosť

Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky.


Už ste čítali?