Anglicko: Hrady Bodiam a Scotney

Autor: Jan Matis | 16.6.2006 o 10:49 | Karma článku: 7,59 | Prečítané:  3210x

Bodiam je romantický stredoveký hrad v Južnom Anglicku.

Hrad BodiamHrad BodiamJan Matis
Jedna z prvých vecí, čo sme s priateľkou urobili po príchode do Anglicka bola, že sme sa stali členmi organizácie National Trust. Spolu s členstvom získavame automaticky nárok na bezplatný vstup do nehnuteľností vlastnených National Trustom na celom území Anglicka a Severného Írska. Predstavte si, že by ste za 2500 korún ročne mohli navštívíť takmer ktorýkoľvek hrad, či múzeum na Slovensku v počte 2 osoby koľko koľvek krát by sa vám chcelo. A parkovné by ste mali tiež v cene. Na jeden z takýchto výletov sme sa vybrali na juh Anglicka.
Hrad Bodiam (začinam mať pocit, že obvykle) sa nevypína na skale, ale je učupený v údolí, neďaleko riečky Rother smerujúcej do Anglického kanála. Rother bola splavná rieka s čulým obchodným ruchom. Hrad bol súčasťou opevnení postavených na obranu Anglicka pred Francúzskymi útokmi počas storočnej vojny. Sir Edward Dalyngrigge si po návrate z výprav vo Francúzsku vzal za manželku Elizabeth Wardeux a tým získal aj nárok na panstvo Bodiam v roku 1378.
21. Októbra 1385, Dalyngrigge získal licenciu na:
"Crenellate his house to protect the inland reaches of the Rother and halt the French advances"
Čiže postavenie hradieb okolo jeho domu na ochranu okolia a zastavenie postupu Francúzov. V tomto období bolo opevnených mnoho statkov a postavených mnoho pevností. Okrem iných sa tiež dá spomenúť Scotney. Dalyngrigge, namiesto aby opevnil pôvodné panstvo, postavil nový hrad. Obohnal ho vodnou priekopou a zabezpečil najnovšími spôsobmi tej doby. A že sa svojej úlohu staviteľa zhostil naozaj dobre, môžete vidieť v galérii.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najsilnejší primátori budú v Bratislave a vo východoslovenských metropolách

Smeru najbližšia zostane Banská Bystrica, kde sú aj medzi nezávislými nominanti tejto strany

DOMOV

Profesor Hvorecký: Dekan plagiátor je svedectvom úpadku akademickej obce

Školy nemajú pri plagiátoch veľa možností.


Už ste čítali?